Co jeszcze możesz wlać do swojej szklanki?

Optymista powie, że szklanka jest do połowy pełna. Pesymista powie, że do połowy pusta. Ja natomiast zastanawiam się co jeszcze mogę do mojej szklanki dolać.co możesz wlać do swojej szklanki

Proaktywność to postawa przejawiająca się w przejmowaniu inicjatywy oraz odpowiedzialności za własne życie. Ktoś przeciętny żyje według scenariuszy wręczonych mu przez innych. Pozwala, żeby reaktywne czynniki zewnętrzne wpływały na jego zachowanie, myślenie i samopoczucie. Jeśli pogoda jest dobra, czuje się dobrze. Jeśli nie, siedzi w domu i narzeka. Ktoś proaktywny bierze los w swoje ręce i pisze nimi nowy scenariusz. Gdy coś mu przeszkadza działa, żeby to zmienić. Jeśli pogoda jest dobra, czuje się znakomicie. Jeśli jest zimno i pada deszcz, pije podwójną kawę, zakłada kurtkę i już nic nie stoi mu na przeszkodzie.

Kiedyś przeprowadzono bardzo ciekawy eksperyment. Badaną grupę ludzi zaproszono na kolację do pewnej restauracji. Przed drzwiami położono banknot studolarowy. Wszyscy badani przechodzili obok niego, ale tylko nieliczni go zauważyli. Jaka była tego przyczyna?

Badani przed eksperymentem zostali poproszeni o ocenę siebie samych w kategoriach szczęściarz i pechowiec. Wyniki eksperymentu pokazały, że osoby uważające się za szczęściarzy dostrzegały banknot częściej niż ci, którzy uważali się za pechowców. Ale czy trzeba mieć szczęście, żeby być proaktywnym?

Nie. Chodzi tutaj o schemat myślowy jednych i drugich. Ludzie, którzy myślą o sobie, że są szczęściarzami przyjmują otwartą postawę wobec otoczenia – rozglądają się na boki, są czujni, szukają szans, ponieważ myślą, że tuż za rogiem czeka na nich cośdobrego. Dzięki temu mają większe szanse na dostrzeżenie okazji (np. tej leżącej  na chodniku stówy). Sposób myślenia wpływa na nasze zachowanie.

Gdy myślisz, że coś możesz lub czegoś nie możesz, za każdym razem masz rację.

Ten cytat przypisuje się H. Fordowi – idealnie oddaje to, co chcę dziś przekazać. Nasz umysł działa jak reflektory samochodu oświetlające jezdnię w nocy. Widać tylko ten fragment, na który pada światło. Kierując światło swojego myślenia na ograniczenia, myśląc, że czegoś nie da się zrobić, będziesz tylko dostrzegać powody, dla których faktycznie jest to niemożliwe (nawet jeśli będą one irracjonalne). Natomiast jeśli powiesz sobie „chcę to zrobić, znajdę sposób” Twój umysł będzie nastawiony na szukanie rozwiązań. Zawsze istnieje jakaś konstruktywna alternatywa.

Przyjrzyjmy się chociażby historii matki czwórki dzieci, która myślała, że to niemożliwe pogodzić obowiązki domowe z zawodowymi, do momentu, kiedy jej mąż został sparaliżowany w wypadku samochodowym i to ona musiał zarabiać na całą rodzinę i jeszcze opiekować się chorym mężem oraz małymi dziećmi. Nagle „znalazło się” więcej czasu mimo nowych obowiązków. Nagle „okazało się”, że dzieci chcą i są w stanie przejąć niektóre obowiązki i pomóc mamie. Gdy człowiek jest postawiony w sytuacji bez wyjścia, okazuje się, że jednak da się to zrobić.

Kolejnym przykładem może być mężczyzna z żoną i synem, który musiał skończyć studia, żeby ubiegać się u awans. Uważał on, że jest już za późno i nie uda mu się pogodzić pracy z nauką. Dodatkowo nie miał pieniędzy na czesne. Jednak po kilku tygodniach intensywnego myślenia znalazł rozwiązanie. Część obowiązków oddelegował do żony i swojego syna, z części, które pożerały najwięcej czasu, a były zbędne, całkowicie zrezygnował. Napisał podanie o indywidualny tok studiów, żeby dopasować plan zajęć do grafiku w pracy. Złożył aplikację na stypendium z Ośrodka Pomocy Społecznej dla osób podwyższających swoje kwalifikacje zawodowe. W miesiąc po ukończeniu studiów dostał awans i teraz zarabia dwa razy więcej niż na początku.

Co łączy tych ludzi? Oboje na początku myśleli, że coś jest niemożliwe, jednak gdy zmienili swój sposób myślenia i zaczęli szukać rozwiązań wpadli na nie. Myśl o rozwiązaniach, zamiast o problemach. Szukaj szans – zastanów się co jeszcze możesz wlać do Swojej szklanki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s